Divadlem k demokracii

Projekt zaměřený na propojení divadelní tvorby a demokratického vzdělávání. Je orientovaný na rozhodovací procesy při kolektivní tvůrčí činnosti, schopnost vnímat soudobou tvorbu, toleranci a otevřenost k neznámému. Projekt je určen studentům i pedagogům.
Petr Nikl – Žlutá tma / Divadlem k demokracii Petr Nikl – Žlutá tma / Divadlem k demokracii Petr Nikl – Žlutá tma / Divadlem k demokracii Petr Nikl – Žlutá tma / Divadlem k demokracii Petr Nikl – Žlutá tma / Divadlem k demokracii Petr Nikl – Žlutá tma / Divadlem k demokracii Petr Nikl – Žlutá tma / Divadlem k demokracii Petr Nikl – Žlutá tma / Divadlem k demokracii Petr Nikl – Žlutá tma / Divadlem k demokracii Petr Nikl – Žlutá tma / Divadlem k demokracii Petr Nikl – Žlutá tma / Divadlem k demokracii Petr Nikl – Žlutá tma / Divadlem k demokracii Divadlem k demokracii Dílna DidaDiv / Divadlem k demokracii Dílna DidaDiv / Divadlem k demokracii Dílna DidaDiv / Divadlem k demokracii

Projekt, jenž odstartoval v lednu 2022 a skončí v říjnu 2023, je zaměřený na propojení divadelní tvorby a demokratického vzdělávání. Je orientovaný na rozhodovací procesy při kolektivní tvůrčí činnosti, schopnost vnímat soudobou tvorbu, toleranci a otevřenost k neznámému.

Součástí projektu je i pět inscenací Divadla Archa, které reprezentují způsob tvorby založený na týmové práci, respektu k názorům členů skupiny a prostředí pro rozvoj osobnosti každého účastníka.  Jedná se o inscenace Žlutá tma (Petra Nikl), Ti, kdo mluví sami za sebe (Jana Svobodová a kol.), Virtual Ritual (Jan Mocek), Kůrovec (Amálie Poledníčková a kol.), Zbytečnosti (Spielraum Kollektiv)

Tvůrci jednotlivých inscenací přizvou studenty a žáky do tvůrčího procesu formou dílny nebo kreativní debaty. Společně pak zkoumají principy rozhodování, tolerance a spolupráce. 

Dalšími činnostmi Divadla k demokracii jsou série dílen pro pedagogy a studenty přímo v divadle nebo v pak jednotlivých školách.

Program podzim 2022


Dílny pro pedagogy

15.–17. září 2022

Dokumentární a sociálně-specifické divadlo III

Lektoři: Jana Svobodová, Pavel Kotlík
Metodička: Jaroslava Swoboda

Závěrečný blok dílen pro pedagogy se zaměří na kombinaci základních divadelních technologií s autentickými příběhy.  
První den:  Rekapitulace dosavadních poznatků a jejich dalšího využití /Studio Divadla Archa, Zlatnická, 8/
Druhý den:  Práce s  jednoduchými světelnými technologiemi a jejich využití při studiu principů demokratického chování. /Divadlo Archa, Na Poříčí 26/
Třetí den: Praktické příklady využití poznaných postupů v pedagogické praxi./Divadlo Archa, Na Poříčí 26/
Dílnu uzavřeme závěrečným feedbackem. 


30. září 2022 / 9.00
Petr Nikl – Žlutá tma

Petr Nikl – Žlutá tma
Barevný melodram, ve kterém se světlo  stává hudebním nástrojem, který nás vábí do nepoznaných světů. Autor je osiřelou postavou v prostoru tvořeném interaktivní hrou laserových paprsků.


31. října 2022 / 9.00
Jan Mocek – Virtual Ritual

Jan Mocek – Virtual Ritual
Virtual Ritual je originální gamingová performance, jež své diváky přivádí do paralelního světa online videoher (MMOG), do kterých se každý den po celém
světě logují miliony lidí. Je průzkumem digitálních měst, jejich obyvatel, zákonitostí a rituálu, které formují zdánlivě beztížný svět, ve kterém je možné téměř cokoliv. Urbanista Osamu Okamura, YouTuber Atlet, fotografka a gamerka Adéla Vosičková – tři performeři vytvoří expertní gamingový panel, aby otestovali potenciál herního mesta. Co všechno může být předmětem hry? Jaké normy, pravidla chování je možné překročit ve virtuálním prostoru? A v realitě? Jakou roli hrají herní principy v naší společnosti? 

 

11. listopadu 2022 / 9.00
Jana Svobodová a kol. – Ti, kdo mluví sami za sebe

Ti, kdo mluví sami za sebe – Jana Svobodová a kol.
Divadelní inscenace Ti, kdo mluví sami za sebe přemění sál Archy v obrovskou galerii, jejímiž exponáty jsou autentické životní příběhy dvanácti žen. Na divácích pak zůstane rozhodnutí, zda prožijí všechna vyprávění nebo jen některé části či v jakém pořadí budou příběhy vnímat. Významnou součástí unikátní divadelní instalace režisérky Jany Svobodové je využití chytrých telefonů. Osobní profily na sociálních sítích jsou vstupní bránou do světa snů, vztahů a příběhů performerek.


21. listopadu 2022 / 9.00
Spielraum Kollektiv – Zbytečnosti

Spielraum Kollektiv – Zbytečnosti
Zbytečná přítomnost, nebo budoucnost? Zbytečný pokrok. Zbytečný, zbytečná, já, ty. Co z roku 2022 bude nezbytné za 10 let? Nebo za 500 let? Co po nás zbyde pro příští generace? Odpad, nebo poklad? A co Vánoce? Už jste nakoupili?

24. listopadu / 9.00
Amálie Poledníčková a kol. – Kůrovec

Kůrovec – Amálie Poledníčková a kol.
místo konání: Pragovka Art District, Kolbenova 923/34 A, Praha 9 – Vysočany 

představení pro školy + workshop

Zvukově-světelná instalace

Když budete kráčet na hranici výtvarné instalace a divadelní performance, vejdete do lesa. Vojenský újezd Březina je veřejnosti nepřístupné území, které bojuje s malým ale důsledným nepřítelem. Docela malý brouček, proti kterému nastupují těžkotonážní zbraně harvestorů. Krajina se rozkládá, stává se cizí. Vše je třeba likvidovat beze zbytku. Dva lesníci v temnotě lesa se snaží vnést světlo do bezvýchodné situace. Jak se oživuje to, co je mrtvé? Z mrtvých kusů staré scénografie se stávají konkrétními předměty a z mozaiky autentických výpovědí odpovědných mužů, kteří často mají opačné názory, se rodí příběh.

 

Kontakt

Barbora Fialová
T: +420 739 719 128
E: barbora.fialova@divadloarcha.cz

 


Projekt Divadlem k demokracii - Archa.Školám (registrační číslo: CZ.07.4.68/0.0/0.0/20_079/0002091) je realizován za podpory:

Operační program Praha - pól růstu ČR

EU a HMP

Partneři projektu

CEDU – Centrum pro demokratické učení

CEDU

DidaDiv – Didaktické loutkové divadlo

DidaDiv

Barbora Fialová

Koordinace grantů / Divadlem k demokracii

+420 739 719 128 barbora.fialova@divadloarcha.cz