Divadlem k demokracii: Spielraum Kollektiv – Zbytečnosti
neveřejné / program pro školy
Pondělí
21. 11. 2022
09:00
velký sál
O představení
představení pro školy + workshop
Multimediální divadelní představení
Inscenace česko-německého sdružení se svým originálním způsobem zaměřuje na téma proměny klimatu.
Píše se rok 2500. Výzkumný tým vás vede na dobrodružnou výpravu do roku 2022, do doby splněných snů… Podívejte se s odstupem pěti století na rok 2022 s humorem a zahrajte si na tehdejší obyvatele Země. Všechno máte a můžete mít víc! Kapsa plná zbytečností, kabelka, taška, obývák, celý dům! Mít, nebo nemít? Askeze nebo tanec na sopce? Jste nevinné oběti, nebo bezohlední spolupachatelé? Co z roku 2022 bude nezbytné za deset let, co za pět set? Co zbývá? Odpad nebo poklad? Co Vánoce? Už máte nakoupené všechny dárky?
Volně inspirováno českým kultovním seriálem Návštěvníci (1986, Ota Hoffman, Jindřich Polák).
Kredity
Koncept: Linda Straub, Mathias Straub, Philipp Schenker, Heda Bayer, Teresa Weiser
Režie: Linda Straub
Scéna a videoprojekce: Mathias Straub
Kostýmy: Barbora Burdová
Účinkují: Linda Straub, Philipp Schenker, Heda Bayer
Hudba: Myko
Světelný design: Michal Hór Horáček
Foto / video: Verena Russell / Martin Krupa
Produkce: Tereza Weiser
Projekt Zbytečnosti vznikl ve spolupráci Spielraum Kollektivu a Taupunkt e. V. / Off-Bühne Chemnitz a je součástí celoročního projektu +3°, ve kterém se Spielraum Kollektiv zaměřuje na téma globální klimatické krize a s ní spojené hlavní ekologické problémy a hledá různé možnosti její komunikace uměleckou formou.
Projekt podpořili: Česko-německý fond budoucnosti, Ministerstvo kultury ČR, Taupunkt e. V., Klub Solitaire e. V., 4+4 dny v pohybu, Divadlo Archa a Pražský divadelní festival německého jazyka, Tandem
Divadlem k demokracii
Projekt, jenž odstartoval v lednu 2022 a skončí v říjnu 2023, je zaměřený na propojení divadelní tvorby a demokratického vzdělávání. Je orientovaný na rozhodovací procesy při kolektivní tvůrčí činnosti, schopnost vnímat soudobou tvorbu, toleranci a otevřenost k neznámému.
Součástí projektu je i pět inscenací Divadla Archa, které reprezentují způsob tvorby založený na týmové práci, respektu k názorům členů skupiny a prostředí pro rozvoj osobnosti každého účastníka. Jedná se o inscenace Žlutá tma (Petra Nikl), Ti, kdo mluví sami za sebe (Jana Svobodová a kol.), Virtual Ritual (Jan Mocek), Kůrovec (Amálie Poledníčková a kol.), Zbytečnosti (Spielraum Kollektiv).
Tvůrci jednotlivých inscenací přizvou studenty a žáky do tvůrčího procesu formou dílny nebo kreativní debaty. Společně pak zkoumají principy rozhodování, tolerance a spolupráce.
Dalšími činnostmi Divadla k demokracii jsou série dílen pro pedagogy a studenty přímo v divadle nebo v pak jednotlivých školách.
Kontakt
Barbora Fialová
T: +420 739 719 128
E: barbora.fialova@divadloarcha.cz
Projekt Divadlem k demokracii vznikl v Centru dokumentárního a sociálně specifického divadla Divadla Archa.
Projekt Divadlem k demokracii - Archa.Školám (registrační číslo: CZ.07.4.68/0.0/0.0/20_079/0002091) je realizován za podpory:
Operační program Praha - pól růstu ČR
Partneři

Operační program Praha - Pól růstu ČR






