Young hudební projekt Rádio Laude rozezní prázdnou noční Archu

20. 11. 2020

 

Noc, tiché město, klidné ulice, už bolestivě dlouho jsme neměli šanci nechat námi procházet vibrace hlasité hudby v davu lidí, s přáteli v oblíbených klubech, koncertních sálech, divadlech. Nacítit vibe sdíleného prostoru, pocitu blízkosti známých i neznámých lidí přímo vedle nás.    

V sobotu v noci, za tmy, se spojí energie young hudebního projektu Rádia Laude s atmosférou prázdné Archy.   

S aktuálními videozáběry z tiché Archy od Tomáše Luňáka pocítíte atmosféru peaceful Archy. Budete mít budovu sami pro sebe. Do naprosté přítomnosti vás bude vracet live stream hudební performance Nielse Douceta prezentující Rádio Laude, který bude po celou dobu v Arše s vámi.

Niels Doucet, průvodce ze světa elektronické hudby, jehož tvorba prochází vícero disciplínami. Od klubové hudby, kde se profiloval jako součást Project Germs, po doprovodnou hudbu například pro krátký snímek o tvorbě Milana Grygara. V poslední době se zapojil také do práce s Noise Kitchen. Zde si poslechněte Nielsovu experimentálnější polohu. 

Buďte v Arše s námi:

 

Rádio Laude se přímo specializuje na online vysílání a audiovizuální záznamy. Zabývají se také archivací živých hudebních vystoupení či jiných forem sdělení typických pro kulturu současné elektronické scény. Sekundárně má projekt ambici sdílet i rozhovory s umělci či kulturními organizátory a pravidelně publikovat audio stopy ze záznamu formou podcastů, přičemž má za cíl dbát na tvůrčí svobodu a experimentování s danými formáty.   

Jak se zrodil projekt Rádio Laude? 
Celá idea přišla tak v roce 2018, když Štěpán (DeSteffan) a Viktor (Volume Sphere) pochopili, že jejich hudební fokus a vkus není tak vzdálený. Vše začalo nevinným hraním písniček v bývalém studiu v Crossu. Vždy jsme chtěli komunikovat a expandovat napříč světem, proto jsme se rozhodli být ti co aktivně vnímají a spojují různé interprety a jejich přístupy i napříč médii, nejen hudebními.   

Kdo je součástí crew? 
Laude má pevný kořen, který vždy tvořil právě Štěpán a Viktor. Postupem času jsme se rozrostli o Vojtu a Karla. Bez nich bychom se nedostali tam, kde jsme teď. Za poslední dva roky jsme vystřídali tři studia. První byl Cross, potom Studio Savec, který byl naším prvním pořádným nábojem a výzvou, která nás přesvědčila o tom, že to, co budujeme, má smysl a chceme pokračovat. Do Savce nás pozval Jiří Straka, který nás naučil různým technickým dovednostem a zasvětil nás do toho stresově vypjatého světa.

Jste navázaní na nějaké další projekty? 
Máme jisté napojení na klub Ankali. V přemýšlení nad zásadními změnami a chodem celého rádia nám pomohli právě lidi tam odtud. Celý tým Ankali je složený z našich kamarádů. Hned jak jsme se dozvěděli o stavbě nového místa Planeta Za (prostor Ankali) jsme se na něj šli podívat a hned v první moment jsme objevili absolutně kouzelné místo na střeše tohoto klubu ve Vršovicích. Tak jsme do toho bez váhání šli. Náš velký dík patří právě téhle partě.  O tomto zlomu jsme se moc lidem nezmiňovali. Až do otvíračky to byl dost secret projekt, i tak jsme se rozhodli spojit síly s Vojtou a Karlem. Jejich jiskra a zápal byl naprosto jasný. Bez váhání jsou součástí týmu, jejich nábojem se dostalo radio zas o kus dál, a stále to roste.   

Jakou scénu pokrýváte?
Snažíme se pokrýt vlastně maximum toho co zvládneme, jsme otevřeni většině lidské kreativity. Doufám, že v budoucnu bude náš repertoár pestřejší. Bude zahrnovat hudbu od elektroniky po jazz či soul. Zároveň jsme obklopeni i dosti experimentálními přístupy v rámci jakési interpretace lidského sdělení. Performances, podcasty a jiné…A právě tato spolupráce s divadlem Archa je pro nás velkou výzvou a jsme za ni rádi!   

Na koho projektem míříte? 
Dá se říct, že cílovou skupinou je v tento moment každý, kdo sdílí náš zápal do hudby a nesvázané tvorby. Chceme, aby u nás zazníval velmi široký repertoár a podle toho se i bude rozšiřovat naše cílová skupina. Naším záměrem je získat sledující ze zahraničí a dostat se do mezinárodního povědomí.  

 

„Každý je součástí Laude, pokud chce něco dělat. A každý si může dělat, co chce,” říká Štěpán Hlaváček v rozhovoru, který s klukama z Rádia Laude udělala Claudia Franco. Přečtěte si tady.