Směšná interpretace
O. Novotný / Divadlo Husa na provázku
 
divadlo  

žert v sedmi částech. Hommage à Milan Kundera. Čtvrtý díl projektu DHNP Smějící se bestie.

Tančili jste někdy v divadle tango? Četl vám někdo nahlas Směšné lásky? Viděli jste někdy představení, které by se celé odehrávalo místo na jevišti ve foyeru? Jevištní báseň o životě a díle Milana Kundery pro 11 herců a 2 koně. Slova se valí jako vodopád, diváci tanči s herci a herci úplně se všemi. Vidět se dá leckde leccos, ale tohle byste si ujít neměli nechat. Krása existuje vší trapnosti navzdory.

Režie: Vladimír Morávek.Recenze

„Směšná interpretace udělala podstatný krok k rehabilitaci autora Žertu, nikoli ve smyslu lidském, politickém, románovém, ale, horribile dictu, esejisticko/kabaretním. Ten první rozpor, který musí udeřit diváka znalého Kunderova díla i po Žertu (a  po Nesmrtelnosti), je hlasitost inscenace, její emotivní vypjatost, patetičnost (…) Pak ale přijde ono velké finale…Hudební coda, vířivý tanec, přízračné obličeje, scéna s proskleným průhledem do dvorany, přes kterou kůň veze krále (ano, jsme v jízdě králů…). Už máme onu jistotu, kterou jsme si na počátku vůbec nepřipouštěli, distance se nám vymstila. Ano, je to o nás, jsme to my teď a tady. Dokážeme-li chápat Kunderu jako nositele této části jeho vlastní zprávy o stavu našeho světa… “
M. Zelinský, Divadelní noviny

„Periferie, věděl Gombrowicz, jehož umělecká strategie byla zcela jiná než ta Kunderova, má jedinou šanci, jak konkurovat „světu“ a předčit ho: touto jedinou šancí je dokonalé promyšlení podřadnosti periferie, v konkrétním případě dokonalé promyšlení naší podřadnosti ve vztahu k Francii, Německu, „světu“, Kunderovi atd. Tímto aktem, pokud je učiněn důsledně, se z díla podřadných stane umění na evropské úrovni. V Huse se jim to podařilo: vzali nedostižného Kunderu, přiznali si jeho nedostižnost a dostihli ho. Dokonce ho snad i trochu stáhli zpátky domů do Brna, když si dovolili naznačit, že Kundera je náš spisovatel.“
David Zábranský, Divadelní noviny

 

Smějící se bestie

Divadlo Husa na provázku pořádá ve dnech 13. – 18. dubna 2016 v divadle Archa přehlídku DIVADLO V POHYBU X: POTRHÁNI SMÍCHEM. Páteří festivalu bude premiéra souborného provedení inscenačního projektu Smějící se bestie, na kterém Provázek pracoval tři roky a vyzval k jeho realizaci výkvět české režie. Tento projekt se zabývá fenomény, které úzce souvisí s poetikou našeho divadla: groteskou, smíchem, humorem… Smích jako zbraň - je přitom základní teze.

Vedle pěti inscenací, jednoho intermezza a šesti kabinetů přinese přehlídka také sérii akcí, jimiž chceme připomenout a přiblížit další mimořádné jevy v oblasti českého humoru a satiry. Zároveň se jedná o fenomény, které ze své podstaty vybízejí k aktivnímu nazírání světa a jež přirozeně vedou diváky ke sledování toho, co se kolem nich děje. Vesměs se jedná o divadelní tvůrce, případně o tvůrce, kteří z divadla vycházejí či s divadly spolupracují, zároveň ale mapujeme jevy, které přestupují oblast divadla a vstupují do dalších oblastí české kultury a společnosti.

www.provazek.cz

Kredity

Scénář: Ondřej Novotný
Režie: Vladimír Morávek
Texty do pranice: Radomil Matzner
Úprava scénáře: René Lomnice
Dramaturgie: Miroslav Oščatka
Hudba: Jiří Hájek
Kostýmy: Zuzana Štefunková
Scéna: Tomáš Rusín
Pohybová spolupráce: Nenad Djapic
Inspice: Kateřina Miklínová
Světlo: Jaromír Rozinka / Štěpán Jindra
Zvuk: Jan Čechovský / Filip Ševčík

První veřejné čtení: 20. 9. 2015 v Divadle Bolka Polívky, v Divadle Husa na provázku a na různých místech města Brna
Premiéry: 18. a 25. 11. 2015

Osoby a obsazení:
Josef K. (tedy Kuneš 33 / Kudrna, 45 / Kudnrát, 77
JAN KOLAŘÍK
VLADIMÍR HAUSER
JAN ZADRAŽIL
Manželka - tančí a tančí, už nemůže, tančí i tak
IVANA HLOUŽKOVÁ
Alžběta K. aneb Proč si chlapi hledaj milenky
PAVLÍNA VAŇKOVÁ
SIMONA ZMRZLÁ
TEREZA MAREČKOVÁ
Kunášek / Koblížek / Komínek (spořádaní občané, udavači, kolaboranti, komplicové, kustodové a komandanti)
DALIBOR BUŠ
TOMÁŠ SÝKORA
VÍT PÍSKALA
Kůžekost (mrazivý zjev)
ONDŘEJ BIRAVSKÝ
Král (hrozně se bojí koňů, dělá, že ani trochu)
SAMUEL STŘÍBRNÝ
Všichni jsou pořád biti - anebo jsou ve sprchách