Fidlowačka aneb Kde domov můj?
J. K. Tyl, L. Smoljak, H. Krejčí a E. Tobiáš / Divadlo Husa na provázku
 
divadlo  

Národní karaoke. „Mareši, tuhle písničku Čechové nikdy nezapomenou.“ První díl projektu DHNP Smějící se bestie. I kdyby se jednou na všechna Tylova díla zapomnělo, na hru Fidlovačka Češi nikdy nezapomenou. A to především díky Škroupově písni Kde domov můj, jež v podání slepého žebráka Mareše představovala jeden z mála světlých bodů původně neúspěšné frašky.

Režie: Anna Petrželková. Smějící se bestie

Divadlo Husa na provázku pořádá ve dnech 13. – 18. dubna 2016 v Divadle Archa přehlídku DIVADLO V POHYBU X: POTRHÁNI SMÍCHEM. Páteří festivalu bude premiéra souborného provedení inscenačního projektu Smějící se bestie, na kterém Provázek pracoval tři roky a vyzval k jeho realizaci výkvět české režie. Tento projekt se zabývá fenomény, které úzce souvisí s poetikou našeho divadla: groteskou, smíchem, humorem… Smích jako zbraň - je přitom základní teze.

Vedle pěti inscenací, jednoho intermezza a šesti kabinetů přinese přehlídka také sérii akcí, jimiž chceme připomenout a přiblížit další mimořádné jevy v oblasti českého humoru a satiry. Zároveň se jedná o fenomény, které ze své podstaty vybízejí k aktivnímu nazírání světa a jež přirozeně vedou diváky ke sledování toho, co se kolem nich děje. Vesměs se jedná o divadelní tvůrce, případně o tvůrce, kteří z divadla vycházejí či s divadly spolupracují, zároveň ale mapujeme jevy, které přestupují oblast divadla a vstupují do dalších oblastí české kultury a společnosti.

www.provazek.cz

 

Ohlasy

Ryze součané, přemýšlivé, neprvoplánové, mnohovrstevnaté, neplakátovité a navíc báječně a s chutí zahrané zamyšlení nad naší národní identitou...
Jana Soukupová, Mladá fronta Dnes

Kredity

Režie od Anny Petrželkové
Dramaturgie od Lucie Němečkové
Scéna od Lukáše Kuchinky
Kostýmy od Lucie Labajové
Hudba od Maria Buzzi nebo Buzziho
Pohybová spolupráce od Hany Achilles
Asistence režie od Terezy Říhové

Osoby a obsazení:
IVANA HLOUŽKOVÁ
RŮŽENA DVOŘÁKOVÁ
SIMONA ZMRZLÁ
JAN KOLAŘÍK
PAVEL ZATLOUKAL
VLADIMÍR HAUSER
TOMÁŠ SÝKORA
MILAN HOLENDA
VIKTOR KRÁLÍČEK
FLORIÁN SYNÁK
JOSEF NIZNER
SAMUEL STŘÍBRNÝ