Bubiland aneb Kabaret u politické mrtvoly
Divadlo Husa na provázku
 
divadlo  

Kabinet Szczygiel-Kozelka. Intermezzo projektu DHNP Smějící se bestie. Hommage a Zuzana Bubílková.

Věděli jste, že Sýkora byl v minulém životě žena? Že Holenda je vzádlený příbuzný francouzského prezidenta Hollanda? Že Donutil Martin ví, jaké to je, být se Zemanem na dovolené v Rumunsku? Že Jiráček proleze hravě každou popelnicí? Že Buš je mistr hrdelních vibrací? Že Kniha se cítí být Ferdou Mravencem? A Kraváček nahraje a zasmyčkuje nemožné ihned a další zázraky do tří dnů? Zkrátka: Humor je nejdůstojnější z lidských smutků. Řekl v roce 1993 Havel.

Věnováno Zuzaně Bubílkové, ikoně česko-slovenské televizní zábavy a politické satiry. Režie: Vladimír Morávek.Recenze

 „Bubiland, to je to správné slovo, co bublá, co vyjadřuje neklid i pnutí světa a nadzvedává pokličku přetlaku. (...) Scéna i inscenování kabaretu je takový velmi přesvědčivý zlý sen o tom, co jsme chtěli, po čem jsme toužili a čeho jsme nakonec  dosáhli.“
Jaroslav Tuček, Divadelní noviny

 

Smějící se bestie

Divadlo Husa na provázku pořádá ve dnech 13. – 18. dubna 2016 v divadle Archa přehlídku DIVADLO V POHYBU X: POTRHÁNI SMÍCHEM. Páteří festivalu bude premiéra souborného provedení inscenačního projektu Smějící se bestie, na kterém Provázek pracoval tři roky a vyzval k jeho realizaci výkvět české režie. Tento projekt se zabývá fenomény, které úzce souvisí s poetikou našeho divadla: groteskou, smíchem, humorem… Smích jako zbraň - je přitom základní teze.

Vedle pěti inscenací, jednoho intermezza a šesti kabinetů přinese přehlídka také sérii akcí, jimiž chceme připomenout a přiblížit další mimořádné jevy v oblasti českého humoru a satiry. Zároveň se jedná o fenomény, které ze své podstaty vybízejí k aktivnímu nazírání světa a jež přirozeně vedou diváky ke sledování toho, co se kolem nich děje. Vesměs se jedná o divadelní tvůrce, případně o tvůrce, kteří z divadla vycházejí či s divadly spolupracují, zároveň ale mapujeme jevy, které přestupují oblast divadla a vstupují do dalších oblastí české kultury a společnosti.

www.provazek.cz

Kredity

Režie: Vladimír Morávek

Dramaturgie: Lucie Němečková

Scéna: Martin Ondruš

Foto: Jakub Jíra