Historie a současnost

Dnešní Divadlo Archa sídlí v prostorách původního divadla D34, následně Divadla E. F. Buriana, v budově funkcionalistického bankovního paláce (Legiobanka) v rondokubistickém stylu vystavěného v letech 1937-1939. Autorem návrhu byl architekt František Marek a nové řešení interiéru je dílem architekta Ivana Plicky, divadelní technologie jsou realizovány podle Miroslava Meleny.

Divadlo Archa vzniklo na základě konceptu Ondřeje Hraba jako produkční dům bez stálého souboru. Po rekonstrukci v letech 1991 až 1994 bylo slavnostně otevřeno 5. června 1994 společným vystoupením japonského tanečníka Mina Tanaky a amerického hudebníka Johna Calea.

Divadlo Archa a během své existence hostilo řadu osobností domácího i světového umění, jakými jsou například režiséři Robert Wilson, Peter Brook, Peter Schumann, Anne Bogart, choreografové a tanečníci Wim Vandekeybus, Anna Teresa de Keersmaeker, Min Tanaka či Jan Fabre, hudebníci David Byrne, Randy Newman, Philip Glass, Lou Reed, Patti Smith, The Residents, Meredith Monková, Einstürzende Neubauten, Diamanda Galás, Tindersticks, White Stripes, The National, CocoRosie a mnoho dalších. Hrály tu soubory Royal Shakespeare Company, Cheek By Jowl, Ultima Vez, DV8, Handspring Puppet Company či Dogtroep. Jedno ze svých posledních vystoupení zde měl americký básník Allen Ginsberg.

Svou výjimečnou dramaturgií, inovativními projekty přesahující umělecké žánry i nadstandardním technickým zázemím si Archa nejen v České republice získala pověst významné progresivní scény. Mnohé z projektů Divadla Archa získaly mezinárodní ohlas a byly uvedeny v zahraničí, například na festivalech v Bonnu, Johannesburgu, Londýně, Kjótu, Tokiu, Soulu, New Yorku, Pekingu, Bělehradě či Bruselu.
V současné době v Divadle Archa pravidelně vystupují přední osobnosti světového umění.

Své totální improvizace zde uvádí Jaroslav Dušek a jeho Divadlo Vizita. Hostují zde také přední brněnské divadelní scény – Divadlo Husa na provázku a HaDivadlo. Své multižánrové inscenace připravuje pro divadlo výtvarník a performer Petr Nikl. Spisovatelé Jaroslav Rudiš a Igor Malijevský zde uvádí své literárně-hudební kabarety pod názvem EKG. Pravidelně se do Divadla Archa vrací koncertovat Jan Burian, Michal Prokop, Vladimír Mišík, Lenka Dusilová a další. Loutkáři Věra Říčařová a František Vítek zde již tradičně před Vánocemi uvádějí svou legendární inscenaci Piškanderdulá.

Divadlo Archa spolupořádá také diskusní a debatní večery zaměřené na aktuální témata. Silnou linií v dramaturgii Divadla Archa jsou sociálně-divadelní projekty v režii Jany Svobodové a jiných umělců. V Divadle Archa vzniká každoročně alespoň jeden původní projekt. V této činnosti se divadlo zaměřuje na projekty, které reflektují aktuální témata. Linie sociálně angažovaného a dokumentárního divadla zahrnuje site-specific projekty V 11:20 tě opouštím (v uprchlickém táboře Bělá pod Bezdězem), představení Tanec přes plot, Sólo pro Lu (Jana Svobodová a Jing Lu), které se zabývají problematikou uprchliků, imigrantů a předsudků většinové společnosti vůči nim. Další projekty Exit 89 v režii Jiřího Havelky, Misunderstanding 68 a později Šance 89 – v režii Jany Svobodové reflektovaly důležité události dějin České republiky v letech 1968 a 1989.

Ve světové premiéře v květnu 2008 uvedlo Divadlo Archa poslední hru Václava Havla: Odcházení. V režii Davida Radoka v ní excelovali Jan Tříska, Zuzana Stivínová, Vlasta Chramostová a další. Po 76 reprízách a úspěšném hostování inscenace v korejském Soulu mělo Odcházení v červnu 2010 v Divadle Archa svou derniéru.

Od roku 2010 Divadlo Archa pravidelně pořádá AKCENT, mezinárodní festival dokumentárního divadla. Festival Akcent dává prostor dokumentárnímu divadlu, komunitnímu umění, sociálním intervencím, umění ve veřejném prostoru a prezentuje aktivity, které uměleckými prostředky vstupují na pole společensky prospěšné či společensky kritické činnosti. Festival Akcent chce prosazovat nový pohled na funkci umění v sociálním kontextu.

V posledních sezónách divadlo Archa s úspěchem představilo českému publiku tvorbu argentinské režisérky Loly Arias, berlínského souboru She She Pop, britsko-německé skupiny Gob Squad, newyorkského souboru Pallisimo, belgického produkčního domu Campo či vlámského filosofa a performera Pietra DeBuyssera. Archa uvedla také představení čínského nezávislého souboru Living Dance Studio a navázala s tímto souborem dlouhodobou spolupráci.
S úspěchem uvádí představení vytvořená pro Divadlo Archa jako jsou Simulante Bande (VerTe Dance), vadí-nevadí.cz (Jana Svobodová, Philipp Schenker a kol.), Pérák (Vosto5 a Jiří Havelka), Já jsem tvůj zajíc (Petr Nikl a spol.), rezidenční kapelou divadla je Allstar Refjúdží band.
Ve spolupráci s Evropským centrem pro umění v Hellerau zahájila Archa project Moving Audience, v jehož rámci mohou pražští diváci shlédnout představení v Drážďanech a naopak drážďanští diváci v Arše.


Archa.lab

Projekt Archa.lab se zaměřuje na experiment a výzkum v oblasti scénických umění. V rámci Archa.lab se konají dílny s domácími i zahraničími umělci, probíhají také pravidelné ateliéry určené profesionálům i veřejnosti všech věkových kategorií.
Archa.lab má zároveň rezidenční program určený mladým umělcům. V rámci rezidencí získávají vybraní umělci prostor pro umělecké hledání a výzkum. Tématicky jsou rezidence Archa.lab zaměřeny na hledání inspiračních zdrojů v každodenní realitě a politicko-společenské situaci. V rámci rezidenčního programu vznikla v Divadle Archa celá řada divácky i kriticky úspěšných inscenací. Prvními rezidenty Acha.lab byla režijní tandem Skutr (inscenace: Nickname, Understand, 8 - Polib prdel kosům a další), v následujících letech choreografický tým VerTeDance, který vytvořil inscenace Emigrantes, Simulante Bande. V letech 2012 až 2014 byly rezidentkami Magda Jiřička Stojowska a Tereza Durdilová, které vytvořily inscenace Boys and Girls a 4. svět. Novými rezidenty Archa.lab je od roku 2015 skupina Spielraum Kollektiv, kterou tvoří Linda Straub a Mathias Straub.


Mezinárodní spolupráce

Divadlo Archa, které dlouhodobě spolupracuje s řadou mezinárodních partnerů získalo podporu grantů Evropské komise z programu Culture / Kultura.
V letech 2012 až 2014 Divadlo Archa iniciovalo a koordinovalo projekt Karaoke Europe Archa, kde se partnery z Nizozemska, Slovenska a Maďarska zabývalo tvorbou specifických divadelních projektů, které se zabývaly marginalizovanými společenskými skupinami.


V období 2012 - 2017 jse Divadlo Archa zapojilo do dvou významných evropských spoluprací. Projekt „House on Fire“ je soustředěn na nové politické a společensky angažované divadlo a propojuje divadla a festivaly z Portugalska, Norska, Belgie, Německa, Velké Británie, Francie, Nizozemska, Rakouska a Polska. Druhým víceletým projektem je Theatron, v rámci něhož se Divadlo Archa s partnery z Dánska, Švédska, Německa, Velké Británie a Francie zabývá vyhledávání nového publika.

Divadlo Archa je členem IETM - mezinárodní sítě pro současná scénická umění a Asociace nezávislých divadel ČR.

Programový dvouměsíčník Divadla Archa

kromě tištěné verze najdete všechna čísla i online na https://issuu.com/archatheatre

 

Webové stránky divadla

do roku 2003 — http://2002.archatheatre.cz/

do roku 2007 — http://2003.archatheatre.cz/

do roku 2012 — http://2007.archatheatre.cz/

do roku 2015 — http://2012.archatheatre.cz/cs/