Festivalu Akcent je 9 let! / 7.10.2019

Festivalu Akcent je 9 let!
V různorodosti je síla!


V průběhu prvních let festival Akcent třikrát proměnil svůj podtitul: Festival divadla s přesahem, Festival divadla v sociálním kontextu a Festival dokumentárního divadla. U toho posledního i zůstal.

Otáčím-li se zpět devíti lety, vidím, že všemi těmi názvy říkal Akcent vždy to samé – Divadlo Archa přichází s přehlídkou, která kromě vysoké umělecké hodnoty míří k podstatným otázkám dnešní doby. Vysílá zprávu, že jde o scénické formy přesahující zaběhané divadelní postupy. Představuje tvůrce z domova i ze všech koutů světa, kteří pracují s vědomím vztahu k aktuální společenské situaci.

V průběhu uplynulých osmi ročníků Akcent představil tvorbu divadelníků známých jmen vedle začínajících tvůrců. Slavné taneční představení Ultimy Vez In Spite of Wishing and Wanting, které vzniklo ve spolupráci Wima Vandekeybuse a hudebníka Davida Byrna, stálo na Akcentu 2016 vedle výtvarné performance mladé ukrajinské umělkyně Olji Mychaljuk. Ve stejném roce jsme v rámci Akcentu viděli inscenaci Notebook britské skupiny Forced Entertainment v režii Tima Etchellse, dále Made in Macau 2.0 mladých tvůrců Teng Teng Lam a Kevina Chia. Slavní Rimini Protokoll, Milo Rau či argentinská režisérka Lola Arias byli v programu spolu s čerstvými absolventy DAMU. Přední divadelní režisér, reformátor soudobého divadla, skladatel Heiner Goebbels vystoupil na Akcentu se svou přednáškou Explain nothing. Put it there. Say it. Leave. – Theatre as experience / Nic nevysvětluj. Ukaž to. Řekni to. Odejdi. – Divadlo jako zážitek.

Program každého ročníku stavíme na co největší rozmanitosti. Věříme, že nejen inscenace, přednášky a dílny samé, ale i jejich vzájemné kombinace přinášejí napětí sdělení a výraz radosti z tvorby. Letošní ročník v tomto směřování zase pokročí dál.

Tvůrci z Portugalska, Belgie, Turecka, Británie, Slovinska, Česka, Číny a Slovenska – každý se svým silným uměleckým postojem, originálním divadelním jazykem a silnou výpovědí budou tvořit program letošního devátého Akcentu.

Jak říká Heiner Goebbels: „Divadlo je především zážitek. A vy si jej určitě nenechte ujít!“

Jana Svobodová, umělecká ředitelka festivalu Akcent