12. května proběhne setkání s Pieterem De Buysserem

5. 5. 2016

Pieter De Buysser je holandsky píšící spisovatel, žije a pracuje v Bruselu. Jeho román „Řezači kamene“ vyjde 16. června česky v nakladatelství Argo. Jeho díla získala ocenění v několika evropských zemích, on sám bývá označován za „Fenomén vlámského divadla“ či „vypravěče 22. století“. Jeho práce byla popsána jako „hold kritickému myšlení, humoru a vypravěčskému umění“ (Cobra, Belgie), v němž se „magicky snoubí poetika a politika“. (Le Temps, Švýcarsko).
De Buysser je autorem více než 25 textů pro divadlo a film, vedle toho režíroval mezinárodně uznávaná divadelní představení Book Burning (Pálení knih), Landscape with Skiproads (Krajina na přeskáčku), Immerwahr a Afzal. První tři jmenované inscenace uvedlo Divadlo Archa, kde je v sezóně 2016/2017 mezinárodním rezidentem. Jeho krátké filmy byly oceněny na mnoha filmových festivalech. De Buysser obdržel cenu Émile Zoly, ocenění Dwarse Denkera a také cenu Kleine Marie Hartman Pen. Jeho texty jsou vydávány a/nebo hrány v angličtině, němčině, holandštině, francouzštině, polštině, italštině a mandarínštině, De Buysser je též pravidelným hostem nejvýznamnějších festivalů po celé Evropě.
Ve své tvorbě Pieter De Buysser promýšlí a zpochybňuje současnou každodennost, přičemž pozorně sleduje soudobá společenská, politická a obecně lidská témata. V každém ze svých vyjadřovacích prostředků – ve filmu, próze, dramatu, eseji, politických projevech a akcích, hledá De Buysser novou cestu, jak se navrátit k velkým příběhům a utopiím. Svou vznikající inscenaci After Party, která vzniká pro Divadlo Archa a jejíž premiéru uvede Archa v březnu roku 2017, věnuje odkazu Václava Havla na pozadí současné Evropy. Ukázku z tohoto textu představí De Buysser v Praze v říjnu v rámci konference Forum 2000.

Ve své tvorbě Pieter De Buysser promýšlí a zpochybňuje současnou každodennost, přičemž pozorně sleduje soudobá společenská, politická a obecně lidská témata. Jak vnímá nedávné události v Bruselu a aktuální dění v Evropě? Jak vidí fungování bruselské multikulturní čtvrti Molenbeek? Je práce s místní komunitou řešením ke zmírnění napětí a polarizaci společnosti? Hovořit bude i o svém románu Řezači kamene, jehož český překlad vydá v červnu nakladatelství Argo. Debatu moderuje Ondřej Hrab.

Vstup zdarma, uváděno v angličtině.