Archa.školám

Archa.školám je vzdělávací program Divadla Archa určený žákům 2. stupně ZŠ a všech typů SŠ. Prostřednictvím všech nástrojů divadelního jazyka chceme oslovovat mladé publikum, a skrze umělecký zážitek zasazený do kontextu prohlubovat diskuzi o tématech, která jsou ve společnosti často tabuizovaná a obtížně sdělitelná. Ve všech svých činnostech klade projekt Archa.školám důraz na rozvoj kritického myšlení, aktivního občanství a umění otevřené a kultivované debaty.

PROGRAM JARO 2018

Dopolední představení s diskuzí

Vosto5 — Pérák. Na jméně nezáleží, rozhodují činy!

pondělí 26.2.2018 / 10.00

Divadelní podívaná, která kombinuje prvky bojových umění a kaskadérských výstupů s poetikou originálního autorského divadla s typickým slovním humorem. Hravá interpretace dramatických událostí z období Protektorátu: horečnou činnost fiktivní odbojové skupiny – československé ligy výjimečných – téměř smete nečekaný úder nastupujícího říšského protektora Heydricha, který přijíždí do Prahy nastolit pořádek. Zachrání situaci mytický český superhrdina Pérák, který díky pérům na nohou přeskakuje pražské ohrady, tramvaje a domy a škodí fašistickým okupantům? A existuje vůbec?
Skutečné osobnosti naší historie v neuvěřitelných souvislostech. Podaří se Václavu Morávkovi, Adině Mandlové, Juliu Fučíkovi, Jaroslavu Foglarovi a dalším uskutečnit převratný plán? Čas se krátí a situaci komplikují parašutisté z Anglie. Vše neodvratně směřuje k atentátu! Změní Vosto5 dějiny?
Inscenace přináší nečekaná fiktivní dobrodružství, která proplétá s historickou realitou a vytváří překvapivý alternativní výklad dějin.

Vstupné: 150 Kč, pedagogický doprovod zdarma
Vhodné pro žáky od 2. stupně ZŠ, SŠ a studenty víceletých gymnázií.

 

Interaktivní dílna pro školy - Jak vzniká dokumentární divadlo?
29.ledna 2018 / 10.00– 13.00

Interaktivní dílna zaměřená na principy dokumentárního divadla představí umělecký proces založený na společné tvorbě a práci s reálnými zdroji. Účastníci se ve spolupráci s profesionály seznámí se základy světelného a zvukového designu, videoartu, tvorby textů a  improvizace v prostoru. Dílnu vedou autoři inscenací dokumentárního divadla Jana Svobodová, Philipp Schenker, Jan Burian, Jaroslav Hrdlička a Pavel Kotlík ve spolupráci s Dominikem Hradilem.

Počet účastníků: 2 třídy (každá z jiné školy), max. 50 žáků. Vhodné pro žáky od 2. stupně ZŠ, SŠ a studenty víceletých gymnázií.

Účastnický poplatek:
90 Kč

Ohlasy
"Myslím, že tato forma učení se o něčem je pro nás mnohem zábavnější a stravitelnější než například nějaké výstavy či přednášky. Nejlepší je vždy vyzkoušet se danou věc na vlastní kůži, vše se nám tak vryje do paměti a snáze to pochopíme a právě na to pořadatelé této akce velmi moudře vsadili.“
Johana Kaiserová, studentka, Gymnázium prof. Jana Patočky

„Musím především ocenit velice přátelskou atmosféru a přístup. Bylo vidět, že Vás to baví – pracování s dětmi i divadlo.“
Valentýna Dušková, studentka, Gymnázium prof. Jana Patočky

„Dílna dokumentárního divadla se mi tedy opravdu velmi líbila. Hned od prvopočátku mne ze všeho nejvíce zaujal zvuk, proto jsem se rozhodl zařadit do skupiny, jenž se na toto zaměřovala. Rád bych si ještě jednou program zopakoval a vyzkoušel pracovat třeba se světly. Chtěl bych ale také navštívit dokumentární divadlo jako takové a zaměřit se na věci, o kterých jsme si v programu povídali. Jsem tedy rád, že jsem divadlo Archa navštívil, i když se mi ze začátku vůbec nechtělo. Teď jsem ale zase o něco málo chytřejší :D :D :D“
Mikoláš Augustýn, student, ZŠ Kunratice

„Skvělá zkušenost vidět žáky dílnu prožívat. Těším se na další akce.“
Mgr. Eliška Nováková, vyučující, Gymnázium prof. Jana Patočky

„Moc děkujeme za krásný zážitek. Děti velmi zaujalo, jak se v reálu "dělá divadlo".“
Ing. Ivan Štěpka, ZŠ Na Beránku

„Workshop v Arše byl pro mě nejen inspirací pro zařazení některých prvků tvorby dokumentárního divadla do výuky, ale hlavně skvělou příležitostí vidět studenty zase v jiných rolích a souvislostech.“
Mgr. Romana Bartůňková, Gymnázium Na Zatlance

Interaktivní dílna pro pedagogy - divadlo v sociálním kontextu
NOVINKA!
termín bude upřesněn / 10.00–13.00

Důrazem na rozvoj kritického myšlení, aktivního občanství a umění otevřené a kultivované debaty je projekt Archa.školám partnerem všem aktivním učitelům společenských věd, multikulturní výchovy, historie a dalších předmětů, které tvoří součást vzdělávacích osnov základních a středních škol.

Tvůrci inscenací dokumentárního divadla Jana Svobodová Philipp Schenker, Jan Burian, Jaroslav Hrdlička provedou pedagogy podobnou zkušeností, kterou zažívají v rámci dílen v Divadle Archa jejich studenti. Účastnící dílny si v praxi vyzkouší hudební, výtvarné a dramatické postupy dokumentárního divadla.

Základní osu dílny bude tvořit společensky aktuální téma. Závěr dílny bude sloužit k diskuzi na téma: propojení postupů dokumentárního divadla a výukového programu vybraných předmětů základních a středních škol. Dílna je určena všem pedagogům s odvahou objevovat nové kreativní postupy.

Účastnický poplatek: 300Kč
Kapacita: max. 25 pedagogů

 

Komentované prohlídky

Dopolední programy pro školy mohou být na požádání doplněny i o komentovanou prohlídku divadla. Studenti se seznámí s historií divadla, nahlédnou do divadelního zázemí a na příkladech propojení architektury divadla s inscenačními postupy tvůrců se dozví, jak vznikají současné inscenace kombinující tanec, multimédia, činohru a hudbu.

Délka prohlídky:
60 minut
Maximální počet: 30 účastníků

Termín prohlídky po domluvě v dopoledních hodinách (cca 10.00-13.00).
Vstupné pro skupinu + pedagogický doprovod zdarma před/po shlédnutém představení.

 

Kontakt

Táňa Švehlová
E: tana.svehlova@divadloarcha.cz
T: +420 221 716 120

 

Newsletter

Přeji si odebírat informace o programu Archa.školám

 

 

Tento projekt byl realizován za finanční podory programu Kultura Evropské unie.

Theatron