Archa.školám

Archa.školám je vzdělávací program Divadla Archa určený žákům 2. stupně ZŠ a všech typů SŠ. Prostřednictvím všech nástrojů divadelního jazyka chceme oslovovat mladé publikum, a skrze umělecký zážitek zasazený do kontextu prohlubovat diskuzi o tématech, která jsou ve společnosti často tabuizovaná a obtížně sdělitelná. Ve všech svých činnostech klade projekt Archa.školám důraz na rozvoj kritického myšlení, aktivního občanství a umění otevřené a kultivované debaty.

PROGRAM PODZIM 2017

Interaktivní dílna pro školy - Jak vzniká dokumentární divadlo?
16.10.2017 / 10.00– 13.00

Interaktivní dílna zaměřená na principy dokumentárního divadla představí umělecký proces založený na společné tvorbě a práci s reálnými zdroji. Účastníci se ve spolupráci s profesionály seznámí se základy světelného a zvukového designu, videoartu, tvorby textů a  improvizace v prostoru. Dílnu vedou autoři inscenací dokumentárního divadla Jana Svobodová, Philipp Schenker, Jan Burian, Jaroslav Hrdlička a Pavel Kotlík ve spolupráci s Dominikem Hradilem.

Počet účastníků: 2 třídy (každá z jiné školy), max. 50 žáků. Vhodné pro žáky od 2. stupně ZŠ, SŠ a studenty víceletých gymnázií.

Účastnický poplatek:
90 Kč

Ohlasy
"Myslím, že tato forma učení se o něčem je pro nás mnohem zábavnější a stravitelnější než například nějaké výstavy či přednášky. Nejlepší je vždy vyzkoušet se danou věc na vlastní kůži, vše se nám tak vryje do paměti a snáze to pochopíme a právě na to pořadatelé této akce velmi moudře vsadili.“
Johana Kaiserová, studentka, Gymnázium prof. Jana Patočky

„Musím především ocenit velice přátelskou atmosféru a přístup. Bylo vidět, že Vás to baví – pracování s dětmi i divadlo.“
Valentýna Dušková, studentka, Gymnázium prof. Jana Patočky

„Dílna dokumentárního divadla se mi tedy opravdu velmi líbila. Hned od prvopočátku mne ze všeho nejvíce zaujal zvuk, proto jsem se rozhodl zařadit do skupiny, jenž se na toto zaměřovala. Rád bych si ještě jednou program zopakoval a vyzkoušel pracovat třeba se světly. Chtěl bych ale také navštívit dokumentární divadlo jako takové a zaměřit se na věci, o kterých jsme si v programu povídali. Jsem tedy rád, že jsem divadlo Archa navštívil, i když se mi ze začátku vůbec nechtělo. Teď jsem ale zase o něco málo chytřejší :D :D :D“
Mikoláš Augustýn, student, ZŠ Kunratice

„Skvělá zkušenost vidět žáky dílnu prožívat. Těším se na další akce.“
Mgr. Eliška Nováková, vyučující, Gymnázium prof. Jana Patočky

„Moc děkujeme za krásný zážitek. Děti velmi zaujalo, jak se v reálu "dělá divadlo".“
Ing. Ivan Štěpka, ZŠ Na Beránku

„Workshop v Arše byl pro mě nejen inspirací pro zařazení některých prvků tvorby dokumentárního divadla do výuky, ale hlavně skvělou příležitostí vidět studenty zase v jiných rolích a souvislostech.“
Mgr. Romana Bartůňková, Gymnázium Na Zatlance

Interaktivní dílna pro pedagogy - divadlo v sociálním kontextu
NOVINKA!
21.10.2017 / 10.00–13.00

Důrazem na rozvoj kritického myšlení, aktivního občanství a umění otevřené a kultivované debaty je projekt Archa.školám partnerem všem aktivním učitelům společenských věd, multikulturní výchovy, historie a dalších předmětů, které tvoří součást vzdělávacích osnov základních a středních škol.

Tvůrci inscenací dokumentárního divadla Jana Svobodová Philipp Schenker, Jan Burian, Jaroslav Hrdlička provedou pedagogy podobnou zkušeností, kterou zažívají v rámci dílen v Divadle Archa jejich studenti. Účastnící dílny si v praxi vyzkouší hudební, výtvarné a dramatické postupy dokumentárního divadla.

Základní osu dílny bude tvořit společensky aktuální téma. Závěr dílny bude sloužit k diskuzi na téma: propojení postupů dokumentárního divadla a výukového programu vybraných předmětů základních a středních škol. Dílna je určena všem pedagogům s odvahou objevovat nové kreativní postupy.

Účastnický poplatek: 300Kč
Kapacita: max. 25 pedagogů

Dopolední představení s diskuzí

Jana Svobodová, Wen Hui a kol. – Obyčejní lidé
Společný projekt Divadla Archa a nezávislého čínského divadla Living Dance Studio z Pekingu
22. listopadu 2017 / 10.00 / Divadlo Archa

V době, kdy reprezentanti mnoha zemí v zájmu politického byznysu pohrdají otázkami základních lidských práv, se ptáme: Kdo jsou ti obyčejní lidé, v jejichž jménu své čachry dělají? Čeští umělci spolu se členy Living Dance Studia odkrývají společné momenty dějin. Rok 1989 byl rokem masakru na Náměstí nebeského klidu v Číně. V Čechách padl komunistický režim. Prostřednictvím osobních příběhů tvůrců inscenace vstupují diváci do světa silných emotivních momentů „velkých dějin“. Inscenace kombinuje principy dokumentárního divadla a tance. Z jeviště zazní čeština a čínština. Představení je opatřeno českými titulky.

Témata: Cenzura, politika, komunismus, boj za svobodu, rok 1989, současná Čína
Po představení následuje diskuze s čínskými a českými tvůrci.
Vstupenky: 90 Kč, pedagogický doprovod zdarma

 

Spielraum Kollektiv / Archa.lab — Fidlovačka aneb Kdo je my?
24. listopadu / 10.00 / Divadlo Archa

„Čechem býti je snadná věc. Pouhého srdce k tomu potřebí, srdce, v němžto neudusilo vychování všeliký pocit práva, důstojnosti a povolání lidského.“ (J.K. Tyl)

Inscenace o česko-německých vztazích, migraci, strachu a o „českých“ hodnotách. Experti všedního dne, kteří mají k otázce češství co dodat, nabízejí různé pohledy na téma národní identity.

Vstupenky: 90 Kč, pedagogický doprovod zdarma

 

Komentované prohlídky

Dopolední programy pro školy mohou být na požádání doplněny i o komentovanou prohlídku divadla. Studenti se seznámí s historií divadla, nahlédnou do divadelního zázemí a na příkladech propojení architektury divadla s inscenačními postupy tvůrců se dozví, jak vznikají současné inscenace kombinující tanec, multimédia, činohru a hudbu.

Délka prohlídky:
60 minut
Maximální počet: 30 účastníků

Termín prohlídky po domluvě v dopoledních hodinách (cca 10.00-13.00).
Vstupné pro skupinu + pedagogický doprovod zdarma před/po shlédnutém představení.

 

Kontakt

Táňa Švehlová
E: tana.svehlova@divadloarcha.cz
T: +420 221 716 120

 

Newsletter

Přeji si odebírat informace o programu Archa.školám

 

 

Tento projekt byl realizován za finanční podory programu Kultura Evropské unie.

Theatron