Archa.školám

Archa.školám je vzdělávací program Divadla Archa určený žákům 2. stupně ZŠ a studentům všech typů SŠ. Prostřednictvím všech nástrojů divadelního jazyka chceme oslovovat mladé publikum.  Umělecký zážitek zasazený do kontextu výukového programu jednotlivých škol prohlubuje  diskuzi o tématech, která jsou ve společnosti často tabuizovaná a obtížně sdělitelná. Ve všech svých činnostech klade projekt Archa.školám důraz na rozvoj kritického myšlení, aktivního občanství a umění otevřené a kultivované debaty.

●    Dopolední představení současného divadla pro školy
●    Debaty s tvůrci
●    Interaktivní dílny dokumentárního divadla
●    Komentované prohlídky zázemí Divadla Archa
●    Divadelní skupina

Dopolední představení s diskuzí / sezóna 2017/2018

Vstupné: 150 Kč, pedagogický doprovod zdarma. Pro vybraná představení připravujeme pracovní listy nebo interaktivní diskuze formou world café.
Objednávky na tana.svehlova@divadloarcha.cz


Jana Svobodová, Wen Hui a kol.: Obyčejní lidé
středa 22.11.2017 / 10.00

Vosto5 - Pérák 2018. Na jméně nezáleží. Rozhodují činy!
pondělí 26.2.2018 / 10.00

Šeban, Nikl, Černý, Smeykal – Výchovný koncert - Kunstkamera
pátek 16.3.2018 / 10.00

Spielraum Kollektiv / Archa.lab – Fidlovačka aneb Kdo je my?
pátek 4.5.2018 / 9.00, 12.00


Interaktivní dílna pro školy - Jak vzniká dokumentární divadlo?

Interaktivní dílna zaměřená na principy dokumentárního divadla představí umělecký proces založený na společné tvorbě a práci s reálnými zdroji. Účastníci se ve spolupráci s profesionály seznámí se základy světelného a zvukového designu, videoartu, tvorby textů a  improvizace v prostoru. Dílnu vedou autoři inscenací dokumentárního divadla Jana Svobodová, Philipp Schenker, Jan Burian, Jaroslav Hrdlička a Pavel Kotlík ve spolupráci s Dominikem Hradilem.

Ohlasy
"Myslím, že tato forma učení se o něčem je pro nás mnohem zábavnější a stravitelnější než například nějaké výstavy či přednášky. Nejlepší je vždy vyzkoušet se danou věc na vlastní kůži, vše se nám tak vryje do paměti a snáze to pochopíme a právě na to pořadatelé této akce velmi moudře vsadili.“ — Johana Kaiserová, studentka, Gymnázium prof. Jana Patočky

„Dílna dokumentárního divadla se mi tedy opravdu velmi líbila. Hned od prvopočátku mne ze všeho nejvíce zaujal zvuk, proto jsem se rozhodl zařadit do skupiny, jenž se na toto zaměřovala. Rád bych si ještě jednou program zopakoval a vyzkoušel pracovat třeba se světly. Chtěl bych ale také navštívit dokumentární divadlo jako takové a zaměřit se na věci, o kterých jsme si v programu povídali. Jsem tedy rád, že jsem divadlo Archa navštívil, i když se mi ze začátku vůbec nechtělo. Teď jsem ale zase o něco málo chytřejší :D :D :D“ — Mikoláš Augustýn, student, ZŠ Kunratice

„Skvělá zkušenost vidět žáky dílnu prožívat. Těším se na další akce.“ — Mgr. Eliška Nováková, vyučující, Gymnázium prof. Jana Patočky

„Moc děkujeme za krásný zážitek. Děti velmi zaujalo, jak se v reálu "dělá divadlo".“ — Ing. Ivan Štěpka, ZŠ Na Beránku

„Workshop v Arše byl pro mě nejen inspirací pro zařazení některých prvků tvorby dokumentárního divadla do výuky, ale hlavně skvělou příležitostí vidět studenty zase v jiných rolích a souvislostech.“ — Mgr. Romana Bartůňková, Gymnázium Na Zatlance

Termíny pro sezónu 2017/2018:
16.10. 2017
21.10. 2017  - Interaktivní dílna pro pedagogy – novinka!
11.12. 2017
29.1. 2018
16.2. 2018 – 23.3. 2018 / Projekt „Zatlanka v Arše“ – dlouhodobá dokumentární dílna spojená s přípravou studentského představením. Organizováno ve spolupráci se Zatlanka Alt.
7. a 8.4. 2018 / 10.00-17.00 – víkendová tvůrčí dílna určená pro mezinárodní skupinu studentů z Norska, Polska, Německa a České republiky. Dílny se konají ve spolupráci s Gymnáziem Příbram.
10.4. 2018
2.5. 2018
17.5.2018

Další termíny individuálně po dohodě emailem tana.svehlova@archatheatre.cz.
Počet účastníků: 2 třídy (každá z jiné školy), max. 50 žáků. Vhodné pro žáky od 2. stupně ZŠ, SŠ a studenty víceletých gymnázií. Účastnický poplatek: 90 Kč

 

Komentované prohlídky

Studenti se seznámí s historií divadla, nahlédnou do divadelního zázemí a na příkladech propojení architektury divadla s inscenačními postupy tvůrců se dozví, jak vznikají současné inscenace kombinující tanec, multimédia, činohru a hudbu.

Délka prohlídky: 60 minut
Maximální počet: 30 účastníků

Termín prohlídky po domluvě v dopoledních hodinách (cca 10.00-13.00).
Vstupné pro skupinu + pedagogický doprovod zdarma před/po shlédnutém představení nebo před/po interaktivní dílně dokumentárního divadla.

 

Divadelní skupina

Nový program Archy, kde motivujeme žáky a studenty, aby vzali své rodiče nebo učitele do divadla a celé skupině nabízíme lístky za studentské ceny. Podporujeme tak aktivní zájem mladých lidí o současné umění. Zajímá-li vás tento program a chcete být informováni o nabídce představení pro Divadelní skupinu, napište na tana.svehlova@archatheatre.cz.

 

Kontakt

Táňa Švehlová
E: tana.svehlova@divadloarcha.cz
T: +420 221 716 120

 

Newsletter

Přeji si odebírat informace o programu Archa.školám

 

 

Tento projekt byl realizován za finanční podory programu Kultura Evropské unie.

Theatron